Raseduse jälgimine

 

Rasedusega arvele tulles täpsustab naistearst raseduse suuruse ultraheli abil. Määratakse kõik esmased analüüsid, mis on vajalikud tervisliku seisundi hindamiseks –  uriiniproov koos uriinikülviga, vereanalüüs B-hepatiidi ja HIV tuvastamiseks ning analüüsid süüfilisele, klamüüdiale ja PAP analüüs, kui neid ei ole hiljuti tehtud. Verest määratakse ka hemoglobiin, mille taset hinnatakse veel raseduse 28. nädalal ja enne sünnitust. 
 Analüüse saab Fertilitases anda iga argipäeva hommikul kell 8.00 - 11.30 ilma eelnevalt registreerimata.


Ämmaemanda juures on mõistlik ennast arvele võtta 12. rasedusnädala täitumisel. Igal külastusel mõõdetakse vererõhku ja kehakaalu ja jagatakse soovitusi vastavalt olukorrale. Emakapõhja kõrguse mõõtmist ja lootetoonide kuulamist alustatakse raseduse 20. nädalast. Lootetoonide elektroonilist jälgimist (kardiotokograafiat) tehakse üksnes vajadusel. Raseduse alguses kontrollitakse reesus ja grupikonflikti suhtes, mida korratakse veel 28. - 36.rasedusnädala vahel. Igakordselt tehakse uriinianalüüs.

11.-14. rasedusnädalal teostab naistearst esimese trimestri ultraheli skriiningu e. OSCAR skriiningu, millega hinnatakse loote kromosomaalsete haiguste riski ja uuritakse loote arengurikete suhtes, mis antud raseduse suuruses on avastatavad.
Täiendavaid uuringuid tehakse üksnes siis kui skriiningus leitakse riski olemasolu. Fertilitas kasutab kõiki kaasaegseid võimalusi diagnoosi täpsustamiseks (platsenta biopsia, lootevee uuring, NIPT testid).
19.-21. rasedusnädala vahel teeb naistearst teise trimestri ultraheli skriiningu, millega uuritakse põhjalikult loote arengut (nn väärarengute avastamise skriining).
Soovi korral võib patsient saada antud ultraheli uuringust ka salvestuse DVD-le.

24.-28. rasedusnädalal määratakse ämmaemanda juures veresuhkur – vajadusel (riskigrupil) tehakse koormustest välistamaks suhkruhaiguse esinemist. Sellel perioodil korratakse uuringut HIV kandluse suhtes.

35.- 36. rasedusnädalal alustatakse sünnitusplaani koostamisega, kusjuures soovitame ultraheli uuringut koos veresoonte Doppler uuringuga, mis võimaldab täpsustada nii loote suurust ja asendit, kuid annab informatsiooni tema tervisliku seisundi kohta. GBS uuring (B-streptokoki kandlus) tehakse üksnes riskigrupile.

37.-40. rasedusnädalal hinnatakse sünnituseks valmidust. Kui naine ei ole 41. rasedusnädalaks sünnitanud, suunatakse ta naistearsti vastuvõtule sünnitusmajja, kus naine plaanib sünnitada. 


Kui esineb kõrvalekaldeid normaalsest raseduse kulust, ei ole analüüsid korras, on tegemist riskirasedusega või rase põeb mõnda sisehaigust, siis sõltub raseduse jälgimise intervall ja uuringute plaan naistearsti juhistest.

Mõnikord suunatakse rase uuringutele haiglasse.

 
Raseduse I trimestri skriining
Uurimismeetodid
Rasedusaegsed probleemid 
 

Alternatiivnimetused: Rasedus, raseduse jälgimine, lapseootus, ultraheli uuringud
Registratuuri numbrid
Haiglasse registreerimine taastusraviks
+372 60 59 010
+372 5551 0454 (kell 8.00 – 16.00)
Valveõde
+372 60 59 010
Kirurgiaosakonna valveõde
+372 605 9605
Rehabilitatsiooniteenusele registreerimine
Broneeri aeg!
Hea teada