Raseduse jälgimine

 

Rasedusega arvele tulles täpsustab naistearst raseduse suuruse ultraheli abil. Määratakse kõik esmased analüüsid, mis on vajalikud tervisliku seisundi hindamiseks – vereanalüüs, analüüsid suguteedest, uriiniproov. Vajadusel koostatakse raseduse jälgimise juhised ämmaemandale. Analüüse saab Fertilitases anda iga argipäeva hommikul kell 8.00 - 11.30 ilma eelnevalt registreerimata.

Ämmaemanda juurde on mõistlik minna ja ennast arvele võtta 12. rasedusnädala täitumisel. Igal külastusel ämmaemanda juures tehakse uriinianalüüs, mõõdetakse vererõhku, emakapõhja kõrgust ning kehakaalu. Alates 34. rasedusnädalast kontrollitakse monitoriga ka loote südametööd, hindamaks Tema seisundit.

11.-14. rasedusnädalal teostab naistearst esimese trimestri ultraheli skriiningu e. OSCAR skriiningu, millega hinnatakse loote kromosomaalsete haiguste riski ja avastatakse loote ärengurikkeid, mis antud raseduse suuruses on hinnatavad.
15. – 16. rasedusnädalal määratakse vere biokeemilised näitajad (nn TRIPLE test), mida kombineerides esimese trimestri ultraheli skriiningu tulemustega aitavad samuti täpsustada kromosomaalsete haiguste riski lootel.

19.-22. rasedusnädala vahel teeb naistearst teise trimestri ultraheli skriiningu, millega uuritakse põhjalikult loote arengut (nn väärarengute avastamise skriining).
Soovi korral võib patsient saada antud ultraheli uuringust ka salvestuse DVD-le.

24.-28. rasedusnädalal määratakse ämmaemanda juures veresuhkur – uuritakse koormustest välistamaks suhkruhaiguse esinemist. Korratakse reesus antikehade määramist reesus negatiivsetel naistel ning korratakse vereanalüüsi.

Ämmaemanda juures 28.–34. rasedusnädalal. Tehakse vereanalüüs – uuritakse B–hepatiiti ja AIDS-i ning vere punaliblede hulka antikehade suhtes.

35.- 36. rasedusnädalal võetakse ämmaemanda juures  tupest analüüs streptokokkide kandluse ja muude põletike avastamiseks, kui neid esines raseduse algul. Samuti tehakse vereanalüüs. Vajadusel suunab ämmaemand tulevase ema naistearsti juurde sünnitusplaani koostamiseks (näiteks kui on alust arvata, et laps on liiga suur või väike).

37.-40. rasedusnädalal tehakse ämmaemanda juures vereanalüüs aneemia suhtes. Hinnatakse sünnituseks valmidust. Kui naine ei ole 41. rasedusnädalaks sünnitanud, suunatakse ta naistearsti juurde enne 42. rasedusnädala täitumist, et kaaluda sünnituse esilekutsumise vajalikkust.


Kui esineb kõrvalekaldeid normaalsest raseduse kulust, ei ole analüüsid korras, on tegemist riskirasedusega või rase põeb mõnda sisehaigust, siis sõltub raseduse jälgimise intervall ja uuringute plaan naistearsti juhistest.

Mõnikord suunatakse rase uuringutele haiglasse.

 
Raseduse I trimestri skriining
Uurimismeetodid
Rasedusaegsed probleemid 
 

Alternatiivnimetused: Rasedus, raseduse jälgimine, lapseootus, ultraheli uuringud
Registratuuri numbrid
Haiglasse registreerimine taastusraviks
+372 60 59 010
+372 5551 0454 (kell 8.00 – 16.00)
Valveõde
+372 60 59 010
Kirurgiaosakonna valveõde
+372 605 9605
Rehabilitatsiooniteenusele registreerimine
Broneeri aeg!
Hea teada