Uroloogia on kirurgia haru, mis tegeleb kuse-suguelundite kaasasündinud defektide, omandatud haiguste, s.h. kasvajate ja vigastuste diagnostika ning raviga.

Oodatud on patsiendid kuseelundite pahaloomuliste haiguste kahtluse või diagnoosiga, kuseteede kividega, krooniliste või tüsilike infektsioonidega, kusepidamatusega, mehed ka suguelundite põletikuliste ja pahaloomuliste haigustega.

Teostame uroloogilisi päevakirurgilisi ning eesnäärme ja kusepõie endoskoopilisi operatsioone. Uuringute ja võimaliku raviplaani koostamine toimub konsultatsiooni käigus. Lisaks teostame eesnäärme ultraheli protseduure, eesnäärme biopsiate võtmist.

Protseduurid:

  • Eesnäärme ja testise uuringud ultraheliga,
  • Biopsiate võtmine eesnäärmest vähi kahtlusel,
  • Ureetra ja kusepõie vaatlus ja haiguste diagnostika painduva fiiber-uretrotsüstoskoobiga

Fertilitases teostavad uroloogiliste patsientide ambulatoorset konsulteerimist, diagnostikat ning kirurgilist ravi uroloogid Elari Valk, Margus Krabi ja Katrin Huik.

Dr. Valk ja dr. Krabi on arstikutse omandanud Tartu Ülikooli Arstiteaduskonnas ning samas läbinud ka uroloogia residentuuri, nad valdavad kõiki kaasaegse uroloogilise eriarstiabi diagnostika- ja ravimetoodikaid ning teostavad muuhulgas nii ultraheliuuringuid, endoskoopilisi uuringuid kui erinevaid endouroloogilisi operatsioone.

Operatsioonide lühikirjeldused


Vasektoomia operatsioon

Teostatakse meeste püsiva steriliseerimise eesmärgil. Munandikotile tehakse väikesed lõiked ning nõnda pääseb seemnejuhadeni. Antud juhadest eemaldatakse ~1.5cm lõik, juhade otsad suletakse. Operatsiooni järgselt ei pääse seemnerakud munanditest välja ning mees saab steriilseks. Siiski ei ole operatsiooni mõju kohene, sest seemnerakke paikneb ka seemnepõiekestes. 3 kuu möödudes on vaja anda spermaanalüüs kinnitamaks steriilsust. Kuniks spermaanalüüsis leidub veel spermatosoide on vajalik kasutada ka teisi rasedusevastaseid vahendeid.

Fimoosi operatsioon (ümberlõikus, tsirkumtsiisio)

Esmärgiks on kitsa/tihke eenaha eemaldamine. Kitsas eesnahk, mida ei õnnestu üle peenise pea liigutada, toob endaga kaasa hügieeniprobleeme. Kuigi fimoos lapseeas on kaasasündinud normaalne nähtus, vajab see täiskasvanueas taas tekkides kirurgilist ravi. Operatsiooni käigus eemaldatakse eenahk ringja lõikega ning õmblushaav jääb peenise pea taha. Operatsiooni järgselt on keelatud suguelu 6 nädala vältel, kuid nahahaav paraneb kahe nädalaga.

Eesnaha kida plastika (frenuloplastika)

Teostatakse juhul kui eesnahk ise ei ole kitsas, kuid eesnaha ning peenise pea vaheline nahariba (kida) on liialt lühike ning seetõttu eesnaha liikuvus takistatud. Antud probleemi korral on raskendatud hügieeni toimingud, kuid võib ka tekkida kida valulikkus/veritsus erektsiooni korral. Operatsiooni käigus antud kida läbitakse skalpelliga ning haav suletakse üksikpistustega.

Vesimunandi operatsioon

Vesimunandi ehk hüdrotseele operatsiooni eesmärgiks on eemaldatakse testise ümber kogunenud liigne vedelik. Esmalt tehakse nahalõige munandikoti piirkonda, seejärel resetseeritakse väljaveninud koed testise ümbert ning eemaldatakse ka liigne vedelik. Lõikuse järgselt väheneb hüdrotseelest tekkinud ebamugavus/valu ning taastub munandikotile omane suurus.

Munandimanuse tsüstide eemaldamine

Antud operatsioon teostatakse munandimanuse sisse tekkinud healoomuliste tsüstide/vedeliku kogumike eemaldamiseks. Esmalt tehakse nahalõige skrootumi piirkonda ning seejärel eemaldatakse tsüstist haaratud munandimanuse osa. Operatsiooni teostatakse tsüstidest tingitud valulikkuse, ebamugavuse tõttu. Selle järgselt ei halvene laste saamise tõenäosus ega ka erektsioonivõime.

Eesnäärme mahu vähendamine kusetoru kaudu (TURP)

Antud operatsioon toimub endoskoopiliselt kusetoru kaudu. Endoskoopilise instrumendi kaudu resetseeritakse eesnäärme adenomatoosne kude mis on takistuseks urineerimisel. Juhul kui kusemise takistus on tingitud vaid põiekaela ahenemisest, siis piisab põiekaela lõikusest. Operatsiooni lõppedes viiakse kusepõide kateeter mille kaudu toimub kusepõie loputus 1-2 ööpäeva vältel. Seejärel kateeter eemaldatakse. Järgneva kahe kuu vältel võib esineda vähesel määral verd uriinis või kipitust urineerimisel kuid tavapärane igapäeva elu ei ole sellest häiritud.

Eesnäärme näärmelise koe eemaldamine avatud meetodil (Millini operatsioon)

Väga suure mahuga eesnäärmete korral võib osutuda vajalikuks eesnäärme sisekude eemaldada operatsiooniga, mille käigus alakõht avatakse, eesnäärme kapsel avatakse ja näärmeline kude eemaldatakse.

Kusepõie resektsioon kusetoru kaudu (TURB)

Operatsiooni käigus viiakse kusepõide endoskoop, millega saab üle kontrollida kusetoru ning kusepõit. Vajadusel saab antud endoskoobi kaudu eemaldada kusepõide tekkinud kasvajalised moodustised spetsiaalse elektrilingu abil.  Operatsiooni järgselt jääb kusepõide kateeter, mis eemaldatakse järgneval päeval. Pärast operatsiooni võib urineerimisel kaasneda vähene veritsus või kipitus kuni kahe kuu vältel.

Varikotseele

Antud operatsiooni võib teostada nii avatud meetodil kui ka endoskoopiliselt. Eesmärgiks on sulgeda testikulaarveen ning selle harud. Operatsiooni teostatakse juhul kui antud veeni laienemisest on tingitud kas silmnähtav või käega katsutav veenikomude võrgustik munandikoti piirkonda. Operatsiooni teostame nii endoskoopiliselt kui ka avatud meetodil.

Operatsioonieelsed uuringud


Patsiendile kellele teostatakse kirurgilisi operatsioone või manipulatsioone on oluline operatsioonieelne seisundi hindamine ja anestesioloogi poolt läbiviidava anesteesia / analgeesia valimine.

Patsiendi seisundi operatsioonieelseks hindamiseks on vajalik

  • Operatsioonieelsete uuringute ja analüüside teostamine;
  • Raviarsti ja anestesioloogi teavitamine kogu informatsioonist, mis on vajalik; operatsiooni – anesteesia riskide maandamiseks;
  • Anesteesia info – küsitluslehe täitmine ja anesteesiariskide hindamine;

Operatsioonieelselt on arstil oluline teada

  • Varem põetud ja kaasuvad haigused;
  • Kasutatavad ravimid, annustamine;
  • Varasemad anesteesiad ja nendega seotud probleemid;
  • Ravim- ja muud allergiad;
  • Patsiendi enda hinnang oma füüsilisele seisundile;
  • Tubaka ja alkoholi tarbimine;
  • Võimalikud hüübimisprobleemid;
  • Võimalik rasedus.

Kõigil patsientidel palume täita anesteesia info-küsitluslehe enne haiglasse saabumist. See sisaldab:

  • Informatsiooni patsiendile võimalike anesteesiameetodite kohta;
  • Selgitab patsiendile anesteesiaga seotud ohte;
  • Annab anestesioloogile ülevaate patsiendi seisundist ja põetud haigustest.

Nõutavad uuringud ja analüüsid operatsioonieelselt:

  • Kompleksne vere analüüs – välja arvatud paikse tuimestusega lõikused;
  • Veregrupp ja reesusfaktor – kõigil, välja arvatud paikse tuimestusega lõikused;
  • Uriini analüüs- kõigil;
  • Na , K, uurea ja kreatiniin – kui pt. on > 60-aastane, kui patsient tarvitab vett välja ajavaid-, südame-, kõrge vererõhu vastaseid ravimeid, hormoonpreparaate, diabeediravimeid, rakumürke või kui esinevad diarrröa, oksendamine, tõsine alatoitlus / rasvumine, neeru- või maksahaigus või muu ainevahetushaigus.
  • Maksafunktsiooni testid maksahaiguse ja raske ainevahetushaiguse korral, samuti alkohoolikutel;
  • Hüübivusnäitajad – hüübimust mõjutava ravi korral, hüübimishäirete korral, rasvumise ja maksapuudulikkuse korral. Proteesitavatel haigetel on vajalik hüübivusnäitajad sõltumata haigusest;
  • Veregaasid I tüübi diabeetikul ja rahuoleku hingamispuudulikkusega patsiendil;
  • EKG kui patsient on üle 50 aasta vana, anamnestiliselt või kliiniliselt esineb viiteid kaasuvale südame- või kopsuhaigusele, diabeedile, neeru- või kilpnäärmehaigusele;
  • Veresuhkur diabeetikul, neerupealise hormoone saaval patsiendil ja rasvumise korral;
  • Röntgen ülesvõte rindkerest kui esinevad viited kaasuvale südame- või kopsuhaigusele, või varem on olnud rindkere operatsioon.

Muid täiendavaid uuringuid tehakse kaasuvate haiguste puhul vastavalt raviarsti ja anestesioloogi soovitustele. Mõnikord on vajalikud ka teiste eriarstide konsultatsioonid.