Alajäsemete veenilaiendid

Meditsiinikirjanduse andmetel esineb veenilaiendeid 10-20%-l täiskasvanud elanikkonnast. Naised on sellest hädast ohustatud neli korda rohkem kui mehed.

Jalal on kolm veenisüsteemi, mis ühendavad pindmist ja süvasüsteemi:

 • pindmised veenid
 • süvaveenid
 • perforantveenid

Süvaveenide süsteemis toimub verevool liiges- ja lihaspumba abil. See tähendab, et lihaste kokkutõmbe tulemusena ja liigutuste tõttu liigestes liigub veri veenides alt üles raskusjõule vastassuunas. Füsioloogiline verevoolusuund kindlustatakse veeniklappide abil, mis takistavad vere tagasivoolu.

Varikoos on pindmiste veenide laienemine, mille puhul veenilaiendid võivad olla piiritletud või ulatuslikumad ja enamasti moodustavad kobaraid ja vääte. Säärte seesmisele ja tagumisele pinnale ning reite sisepindadele ilmuvad väädilised looklevad moodustised, mis kohati kujunevad komudeks.

Haiguse tekkimise riskitegurid

Varikoosi põhjusteks on pindmiste veenide klappide puudulikkus ja/või seinte nõrkus. Varikoosil on oluline ka pärilik eelsoodumus.

Varikoosi väljakujunemist soodustavad faktorid

 • Seisev töö
 • Jalgade pikaajaline sundasend (tegevused, mille käigus tuleb üle tunni aja järjest istuda või seista)
 • Kõrgete kontsadega kingade kandmine
 • Kehakaalu tõus ja liikumisvaegus
 • Raskuste tõstmine ja kandmine
 • Raseduse ajal peaks pöörama oma jalgadele erilist tähelepanu, kuna suurenenud emaka surve tõttu on takistatud venoosse vere äravool ja oht varikoosi tekkeks on suurem

Ravivõimalused Fertilitases

Teostame oma haiglas kõiki klassikalisi veenialaiendite ravis kasutatavaid protseduure ning operatsioone. Väiksemate pindmiste veenilaiendite ravis pakume skleroteraapiat, väljakujunenud haigusnähtude puhul aga radikaalsemaid operatsioone koos pindmise veeni põhitüve eemaldamisega.

Veenilaiendite sümptoomid


Haiguse algstaadiumis tavaliselt segavad veenilaiendid ainult kosmeetiliselt. Nad on eriti väljendunud, kui inimene seisab püsti. Hiljem lisanduvad verevoolu aeglustumise tõttu teised kaebused, nagu väsimus-, raskus- ja pingetunne jalgades, mis leevenduvad lamamisel ja liikumisel.

Õhtuti võib esineda turseid peksete piirkonnas, sügelus- ja rõhumistunne, öiseid labajala- ja säärelihaste krampe. Tüüpiline on kaebuste avaldumine õhtul, peale pikaajalist istumist või seismist või soojade ilmadega. Hiljem tekivad nahamuutused.

Sääre alumise kolmandiku nahk tiheneb, kaotab oma elastsuse, muutub läikivaks, kuivaks, vigastub kergesti ning nahaalune rasvkude praktiliselt kaob sidekoe vohamise tõttu.

Haiguse arenedes tekivad kroonilised veenipõletikud, mis sageli lõpevad säärehaavandi tekkega.

Tüsistused


Tromboflebiit

Varikoos võib tüsistuda pindmiste veenide tromboflebiidiga, mis kujutab endast veenipõletikku koos haigusest haaratud soone ummistumisega. Sel juhul tekib kahjustatud veeni kulgu pidi valulik punetav väät.

Teiseks tüsistuseks on veenikomu rebenemine ja verejooks, mis võib juhtuda isegi tühise trauma korral, kuna kahjustatud sooned on kergesti vigastatavad. Verejooksu korral tuleb asetada rõhkside ja kohe pöörduda arsti poole.

Käitumisjuhend veenikomude ärahoidmiseks


 • Vältida pikaajalist seismist ja jalgade sundasendit, raskuste tõstmist ja kandmist, kuuma dušši ja saunalava.
 • Võimalikult sageli asetada jalad kõrgemale.
 • Kõndida jalgsi, sõita jalgrattaga, ujuda – siis töötab lihaspump, mis aitab venoossel verel ülespoole liikuda.
 • Teha harjutusi säärelihastele: tõusta varvastele ja kandadele.
 • Kanda elastseid tugisukke.
 • Kasutada hepariini sisaldavaid geele.

Veenilaiendite ravivõimalused

Ravimeetodi valik tehakse alati konktreetsest patsiendist lähtudes.

Skleroteraapia

Skleroseerimisel süstitakse veenilaienditesse ravimit, mis põhjustab veenilaiendi kokkutõmbumise. Skleroteraapia on efektiivne üksikute väikeste veenikomude korral. Väljakujunenud veenilaiendite korral pole tulemus hea.

Operatiivne ravi

Operatsioonil viiakse pikk sond veeni ja tõmmatakse kahjustunud veen sondi peal välja. Samuti eemaldatakse varikoosselt laienenud veenikomud ja suletakse puudulikud ühendusveenid. Operatsioon teostatakse seljasüstiga (spinaalanesteesias) või üldnarkoosis. Väiksemate veenikomude puhul tehakse lõikus kohaliku tuimestusega.

Paranemine ja operatsioonijärgne periood

Enamasti lubatakse patsient sama päeva õhtul või järgmise päeva hommikul koju. Õmblused eemaldatakse 7-10 päeva möödudes. Võivad sineda nahaalused verevalumid, mis taanduvad tavaliselt paari nädala jooksul. Nii operatiivsele ravile kui ka skleroteraapiale peab järgnema elastsete sukkade või elastsete sidemete kandmine paari nädala jooksul. Õigeaegselt ja korrektselt opereeritud veenilaiendid üldjuhul ei kordu.