Kardioloogia

Kardioloogia on meditsiiniharu, mis tegeleb südame- ja veresoonkonnahaiguste ja -häirete diagnoosimise ja raviga. Kardioloogiliste konsultatsioonide raames pakume südame- ja veresoonkonnahaiguste diagnostikat, ravi ja riskianalüüsi.

Lähtume moodsa teaduspõhise meditsiini seisukohtadest ja suurtest kliinilise töö kogemustest. Pakume ka kardioloogilist haiglaravi. Fertilitasel on head koostöötraditsioonid nii Tallinna kui ka Tartu kardioloogiakeskustega, et tagada vajadusel invasiivkardioloogiasse kvalifitseeruv abi.

Tervisekassaga on leping järelravis (ägeda südamepatoloogia järgselt või peale invasiivkardioloogilisi protseduure ja -operatsioone).

Diagnostilistest uurimismeetoditest on kasutusel elektrokardiograafia, koormustestid, vererõhu- ja südamerütmi Holter-uuringud. Tagatud on ka kogu vajalik laboratoorne ja radioloogiline diagnostika. Vajadusel suunatakse patsient ultrahelidiagnostikasse.

Koormus EKG uuring

Igapäevases kardioloogilises praktikas on patsiendi üldkliinilise hinnangu ja elektrokardiograafia kõrval üheks olulisemaks uurimismeetodiks koormus-EKG. Koormusi võib doseerida erineval viisil, kuid põhimõttelist vahet testi diagnostilistele väärtustele ühest või teisest koormusviisisist otseselt ei tulene.

Veloergomeetria

Fertilitases on Koormus EKG läbi viimiseks kasutusel veloergomeetria, mille eeliseks peetakse parema kavaliteediga EKG-pilti koormuse taustal.

Koormuse ajal südame töö aktiveerub, et tagada suurenevale lihastööle adekvaatne energeetilise ressursi kasv, mis eeldab intensiivsemat vereringet. Loomulikult suurenevad ka südamelihase ehk müokardi vajadused hapnikurikka vere järele. Kui südamelihast varustavad arterid (pärgarterid) on kahjustatud, siis võib esineda olukord, kus rahuolekus haigustunnuseid ei ilmne. Koormuse suurenedes aga mingil tasemel kahjustatud soone varustusalal südamelihas enam piisavalt verd ei saa ja kujuneb sümptomatoloogia, mis võimaldab haigust diagnoosida ja ka selle raskusastet hinnata, ennetades müokardi infarkti ja/või äkksurma.

Koormus-EKG testid on standardiseeritud ja nende käsitlus hästi läbi töötatud. Nad on keskse tähendusega südame isheemiatõve diagnostikas ja infarktiriski hindamisel. Koormus-EKG on olulise tähendusega ka südamelihase haiguste, rütmihäirete ja hüpertensiooni käsitlemisel. Need testid on leidnud kindla koha ka haiguse dünaamika ja ravitulemuste hindamisel.

Ehhokardiograafia uuring

Ehhokardograafia on ultraheliuuring, millega saab hinnata:

  • südameõõnte suurust;
  • vasema vatsakese funktsiooni ehk töövõimet;
  • südamelihase kokkutõmbevõimet;
  • infarktikoldeid ja isheemilisi kahjustusi südamelihase erinevates piirkondades;
  • trombide olemasolu südameõõntes ja veresoontes;
  • vererõhust tingitud muutusi südames: südamelihase paksenemist, õõnte suurenemist jm;
  • südameklappide anatoomilist ehitust ja funktsiooni (klapirikke diagnostika);
  • aordi patoloogiat: aordi laienemine, aneurüsm, aordi kitsenemine;
  • vedeliku olemasolu ja sellest tingitud tüsistusi südamepaunas ehk perikardis.

Uuringule tulles tuleks kaasa võtta saatekiri ja soovitavalt ka EKG. Enne uuringut võib süüa ja juua nagu tavaliselt ning võtta oma igapäevaseid ravimeid. Uuring on valutu ja ohutu ning kestab umber 30 minutit. Ehhokardiograafiat võib teostada korduvalt, et hinnata haiguslike muutuste kulgu.