I trimestri ultraheliuuring/ OSCAR test

I trimestri (11- 14 nädalat)

Kõik vanemad soovivad endale terveid lapsi. Viimase 10-15a. jooksul on välja töötatud ja kasutusele võetud erinevaid I – II trimestril läbiviidavaid skriiningteste, mille eesmärk on välja selgitada need rasedad, kelle loodetel on suurem risk kromosomaalseteks ja struktuurilisteks kõrvalekalleteks. Enamus I trimestri skriiningteste hindab riski 21. (Downi sündroom), 18. (Edwards sündroom) ja 13. (Patau sündroom) kromosoomi arvu kolmekordsusele.

Skriiningtesti kvaliteeti hinnatakse selle järgi kui kõrge on kromosoomhaigusega loodete avastamismäär ja kui väike on mittevajalike invasiivsete uuringute arv. Skriiningtesti soovitatakse teha kõigil rasedatel sõltumata vanusest. Täiendavate invasiivsete uuringute aluseks, mille käigus täpsustatakse täpne loote kromosoomide arv ja kuju, peaks olema testi tulemus.

Testi läbiviimine

Testi läbiviimiseks sobilik aeg on 11. – 14. rasedusnädal. Vereanalüüsi ja loote ultraheli uuringu võib teha samal päeval (nn. OSCAR – One Stop Clinic for Assessment of Risk). Test on aga tundlikum kui vereanalüüs platsenta valkudele anda 10.-11. rasedusnädalal ja ultraheli uuring teha 12.-13. rasedusnädalal.

Lisaks kromosoomhaiguste riskile võimaldab test kalkuleerida platsenta funktsiooni häireid – riski varajaseks enne 34. nädalat tekkivale preeklampsiale ja loote kasvupeetusele. Anamnees ja emakakaela pikkuse mõõtmine võimaldavad hinnata riski enneagseks sünnituseks enne 34. nädalat. Põhjalik loote uuring võimaldab üles leida juba selles suuruses 65-80% loote arenguriketest. Loote ajutüve hindamine aga kahtlustada seljaaju kanali arenguhäireid.

Analüüside andmine

  • Vereanalüüsi on võimalik tööpäeviti anda kõigis AS Fertilitase filiaalides kl. 8-11.

Ultraheliuuring ja riski kalkulatsioon

Ultraheliuuring ja riski kalkulatsioon toimub Fertilitase Viimsi filiaalis, vajalik eelnev ette -registreerimine telefoni numbritel +372 605 9600 või +372 605 9601.

Loe lisaks: I trimestri skriiningtest nõustamisleht

Loote I trimestri skriining

OSCAR testi täiendatud versioon

Fertilitases on kasutusel alates 2008a. kogu maailmas laialdaselt levinud FMF (The Fetal Medicine Foundation) poolt välja töötatud kromosoomhaiguste skriiningtest. Alates jaanuarist 2014a. on meil kasutusel OSCAR testi täiendatud versioon. Tegemist on kombineeritud testiga, mis riski kalkuleerimisel arvestab ema anamneesi, ultraheli uuringul hinnatud lootepoolseid markereid ja ema verest tehtud erinevate platsenta valkude väärtusi.

Tänu väga laialdasele statistilisele andmebaasile on FMF skriiningtest kõrge tundlikusega. Ta võimaldab üles leida 98% Downi tõvega lastest. Mittevajalike invasiivsete uuringute arv jääb 2,5 – 3% piiresse.

FMF programmi kasutamine eeldab testi teostajalt iga-aastast andmete edastamist ja litsentsi uuendamist. Selline ultraheli uuringu ja labori tulemuste järjepidev hindamine tagab kvaliteetse testi tulemuse. AS Fertilitases omab vastavat sertifikaati ID 7957. OSCAR testi teostavad dr. Reet Laasik ja dr. Katrin Kask, kes mõlemad omavad vastavat FMF litsentsi.