Sapipõietõbi

Maksas toodetav sapp liigub mööda sapijuhasid peensoolde ning aitab kaasa rasvade seedimisele. Osa sapist koguneb sapipõide kus ta kontsentreeritakse. Sapipõiest soolde vabaneb sapp suurema rasvasisaldusega toidu söömisel.

Sapikivid on sapipõies tekkivad tihke aine kogumikud Sapikivide teke on seotud sapi koostise muutumisega ning ka sapipõie nõrga kokku-tõmbejõuga.

Haiguse tekkimise riskitegurid

  • Liigne kehakaal
  • Pärilikkus

Ravivõimalused Fertilitases

Fertilitases rakendame sapikivitõve raviks tänapäeval kuldse standardina kasutatavat laparoskoopilist koletsütektoomiat. Selleks on meie haiglas kasutusel kõige nüüdisaegsem videolaparoskoopiline tehnika. Operatsioone teostavad kaasaegse väljaõppe saanud kirurgid, lõikus toimub üldnarkoosis.

Haiguse sümptomid


Suur osa sapikividest (kuni 80%) ei põhjusta valu – need on “tummad” kivid. Osa sapikivisid võib anda tugevaid kõhuvalu hoogusid, iiveldust ja oksendamist. Vaevuste tekkimine on tavaliselt seotud rasvarikka toidu söömisega. Sapipõie kaela või sapijuhasse liikunud kivi võib anda ägeda sapipõiepõletiku, raske maksa- või kõhunäärme haiguse. Sapikivide sattumisel sapiteedesse võib kaasneda ka nahakollasus.

Käitumisjuhised ägeda haigussümptoomi korral

Et kokkulepitud operatsiooni aja ootamine mööduks võimalikult väikeste vaevustega, on soovitav järgida dieeti. Hoiduda rasvasest ja praetud lihast; vähendada vürtse, mitte süüa sokolaadi, munatooteid. Piirata gaase tekitavaid sööke: kapsaid, õunu, värsket leiba. Oakohvi ja kanget teed juua minimaalselt. Suitsetamisest ja alkoholist on parem loobuda. Sobivad keedetud ja hautatud tailiha, kala, köögiviljad, lahja kohupiim ja jogurt, sai. Süüa väikeste koguste kaupa.

Tugeva valuhoo korral, kollasuse tekkimisel pöörduda kiiresti perearsti poole või kutsuda kiirabi.

Ravivõimalused


“Tummade” kivide ravi vajalikkuse üle otsustab arst. Kindlasti vajavad ravi vaevusi andvad sapikivid. Kõige enam kasutatav ravi sapikivide korral on sapipõie laparoskoopiline eemaldamine.

Nelja paarisentimeetrise lõike kaudu viiakse kõhuõõnde videokaamera ja instrumendid. Sapipõie juha ja arter suletakse klipsidega ning lõigatakse läbi. Sapipõis koos kividega vabastatakse ning eemaldatakse kõhuõõnest.

  • Haiglas viibitakse sapipõieoperatsiooni tõttu tavaliselt paar päeva.
  • Haiglasse tulekul tehakse kõik vajalikud uuringud.
  • Operatsiooniks on vajalik narkoos.
  • Üleval võib käia juba sama päeva õhtul.
  • Nahaõmblused eemaldatakse nädala pärast. Mõne aja pärast jäävad kõhule vaevalt märgatavad väikesed armid.

Paranemine ja operatsioonijärgne periood


Operatsiooni järgselt tuleks paar nädalat vältida suuremat pingutust, raskuste tõstmist. Kuna maks toodab sappi endiselt, siis toidu seedimine toimub samuti kui varem ning sapipõie funktsioon jääb nüüd sapiteede kanda. Kahel esimesel nädalal peaks toidueelistused ning dieet olema samad, mis enne operatsiooni. Seejärel võib menüüd tasapisi rikastama hakata. Sobivad  söögid leiab igaüks ajapikku endale ise, suuri erinevusi sapipõiega ja sapipõieta inimeste toidulaua vahel olla ei tohiks.