Kirurgiline ravi tupeseinte ja/või emaka allavaje korrigeerimiseks

Emaka ja/või tupeseinte allavaje põhjuseks on enamasti vaagnapõhjalihaste ja sidekoe nõrkus, mis on tingitud ealistest muutustest naise organismis või kudede kahjustusest nimetatud piirkonnas erinevatel põhjustel (kaasuvad lihaskoe või sidekoe haigused, raske sünnitus lapse suure sünnikaalu või sünnitusabi operatsioonide tõttu, raske füüsiline töö, sagedane raskuste tõstmine jne.) Allavajunud võib olla emakakael koos emakaga, tupe eesmine sein koos kusepõiega või tupe tagumine sein koos pärasoole või kõhukelme seinaga.

Loe lisaks: Kirurgilise ravi tupeseinte ja/või emaka allavaje korrigeerimise nõustamisakt ja patsiendi info

Kasutatud materjal: “Kirurgiline ravi tupeseinte ja / või emaka allavaje korrigeerimiseks”
SA TÜ Kliinikum Naistekliinik

Operatsiooni kulg

Operatsioon teostatakse üldanesteesias või spinaalanesteesias. Viimasel juhul olete ärkvel ja pärsitakse ainult valutundlikkus. Olenevalt allavaje tüübist ja ulatusest on operatsiooni maht erinev. Kui on alla vajunud vaid tupesein(ad), siis leemaldatakse väljaveninud tupe limaskesta osa ning põie ja pärasoole sein ja/või kõhukelme väljasopistused paigaldatakse oma kohale. Tupe seinu tugevdatakse õmblustega. Kui on alla vajunud emakakael koos emakaga, siis eemaldatakse tavaliselt tupe kaudu emakas koos emakakaelaga. Rohkete liidete või muude anatoomiliste iseärasuste korral tuleb mõnikord üle minna kõhuõõne avamisele.

Operatsiooni ajal eemaldatud organid (emakas, munasarjad, munajuhad) saadetakse uuringule, mille käigus uuritakse kudede rakulist ehitust. Uuringu vastus saabub 10 päeva möödudes.

Operatsioonipäeval peate olema söömata-joomata vähemalt 6 tundi enne operatsiooni. Operatsiooni päeval ei tohi suitsetada ega närida närimiskummi, et vältida oksendamist ja maosisu sattumist kopsudesse. Operatsioonile eelneva dieedi ja lahtistite kasutamise osas tuleb järgida arsti soovitusi.

Operatsioonijärgne periood

Operatsiooni järgselt viiakse patsient jälgimisele olenevalt operatsiooni mahust, kas intensiivravi või tavapalatisse. Kuna operatsioonihaav paikneb tupes, siis operatsioonijärgselt jäetakse tuppe mõneks tunniks tampoon. Kusepõie kateeter ja veenikanüül eemaldatakse tavaliselt järgmisel päeval. Haiglaravi kestab tavaliselt 2 – 5 päeva.

Vähene määriv veritsus tupest pärast operatsiooni on tavapärane. Voolus on suurenenud kuni õmblused imenduvad s.o 3 – 4 nädalat. Arsti poole tuleb pöörduda, kui veritsus muutub rohkeks või eritub helepunast verd, tekib tugev valu või kehatemperatuuri tõus ületab 37,5°C.

  • Töövõimetus oleneb patsiendi seisundist ja kestab 2 – 4 nädalani.
  • 1-2 kuu jooksul pärast operatsiooni tuleb vältida raskuste tõstmist (> 5 -6 kg).
  • Suguelu ei ole soovitav kuni esineb määriv voolus tupest (vähemalt 4 – 6 nädalat pärast operatsiooni).
  • Operatsiooni järgselt tuleks vältida kõhukinnisust. Selleks tarbige küllaldaselt vedelikku ja kiudainete rohkeid toiduaineid.
  • Kui operatsiooni käigus eemaldati emakas, siis menstruatsioonid lakkavad ja ei ole võimalik enam rasestuda.
  • Kui eemaldati munasarjad, siis võib osutuda vajalikuks kasutada hormoonasendusravi.

Täpsema raviplaani koostab raviarst arvestades patsiendi vanust ja haigusi.

Loe lisaks: Kirurgilise ravi tupeseinte ja/või emaka allavaje korrigeerimise nõustamisakt ja patsiendi info

Kasutatud materjal: “Kirurgiline ravi tupeseinte ja / või emaka allavaje korrigeerimiseks”
SA TÜ Kliinikum Naistekliinik

Võimalikud tüsistused

Operatsiooni ajal võib ette tulla olukord, kus eelnevalt koostatud plaani ei õnnestu täies mahus teostada. See võib olla tingitud patsiendi anatoomilistest iseärasustest, kaasuvatest haigustest, haigusprotsessi suuremast või väiksemast ulatusest. Sagedasemaks tüsistuseks on tavapärasest suurem verekaotus operatsiooni ajal või operatsiooni järgselt, mis võib vajada vereasendajate ja/või vere ülekannet.

Võib tekkida operatsiooni järgne haava või seesmiste organite põletik, mis vajab pikemaajalist antibakteriaalset ravi.

Harva esineb kõrvalpaiknevate organite nagu kusepõie, kusejuha või soole vigastust. Vigastatud organite terviklikkus
taastatakse tavaliselt operatsiooni käigus.

Vaatamata veenitromboosi profülaktikale (tugisukad, vajadusel vere hüübimist vähendavad ravimid) võib harvadel juhtudel esineda tromboosi (veresoone ummistumine verehüübega.

Et viia operatsiooni ja anesteesiaga seotud tüsistuste tekkimise risk võimalikult väikeseks, palume patsiendil informeerida arsti:

  • Teadaolevatest haigustest ja tarvitatavatest ravimitest. Operatsiooni päeval võib ravimeid kasutada ainult kokkuleppel arstiga
  • Tervislikust seisundist operatsioonile tulles (nt. viirusinfektsioon)
  • Teadaolevast ülitundlikkusest ravimitele

Loe lisaks: Kirurgilise ravi tupeseinte ja/või emaka allavaje korrigeerimise nõustamisakt ja patsiendi info

Kasutatud materjal: “Kirurgiline ravi tupeseinte ja / või emaka allavaje korrigeerimiseks”
SA TÜ Kliinikum Naistekliinik