Kardiopulmonoloogiline koormustest

Kuidas testi tehakse?

Vastavalt patsiendi eelistusele ja arsti soovitusele viiakse testi läbi, kas veloergomeetril või jooksulindil. Enne testi toimub mõne minuti jooksul madala koormusega soojendus. Testi ajal tõstetakse astmeliselt koormust ning test lõpetatakse kui patsient enam ei jaksa või esinevad hinnatavates näitajates muutused, mille tõttu peab arst testi katkestama. Testi läbiviimiseks ühendatakse patsiendi rindkerele EKG-elektroodid, õlavarre ümber vererõhu mansett ning näole gaasianalüsaatori mask. Testi ajal jälgitakse pidevalt südametööd, hingamisnäitajaid ning vererõhku. Keskmiselt kulub testi sooritamiseks umbes 15-20min.


Spirograafia

Kuidas testi tehakse?

Testi läbi viimiseks asetatakse suhu huulik, mis on ühendatud analüsaatoriga. Test hõlmab sügavat sisse- ja välja hingamist ning võtab aega vaid mõned sekundid. Tehniliselt hea soorituse korral korratakse testi kokku kolm korda ning koheselt saab ka uuringu vastused.


Põhiainevahetuse määramine

Kuidas testi tehakse ja mida saame teada?

Võrreldes muude meetoditega on hingamisgaaside määramine ainus täpne meetod selgitamaks põhiainevahetuse kiirust.Teades põhiainevahetuse kiirust on võimalik täpselt paika panna päevase saadavate kalorite hulk, olgu siis eesmärgiks kaalulangetamine või lihasmassi kasvatamine. Testile eelnevalt peab olema kolm tundi söömata ning ei tohi tarbida kohvi, energiajooke. Vältida pulssi kiirendavaid preparaate (näit. salbutamool, pseudoefedriin). Testiks pannakse suhu huulik, mis on ühendatud gaasianalüsaatoriga. Testi ajal testitav lamab 15min. Peale testi saab koheselt prinditud väljavõtte päevase põhiainevahetuse kaloraaži kohta.


Pulmonoloogiline koormustest koormusastma suhtes

Kuidas testi tehakse ja mida me saame teada?

Esmaselt tehkse spirograafia. Testi tehakse, kas veloergomeetril või jooksulindil. Eesmärgiks on saavutada pulss, mis on 80-85% maksimaalsest ning seejärel jätkatakse testi veel 6-8min. Vahetult pärast testi ning 5min, 10min, 15min ja 30min pärast testi tehakse spirograafia nägemaks, kas tekib koormusastmale viitavaid muutusi. Kokku võtab uuring umbes 45min ning kohe peale testi saab ka uuringu kokkuvõtte ja tulemused.