Teate ehk omast kogemusest, et iseseisvalt kaalu langetada on väga raske. Viimastel aastatel on teabevahendites pööratud saledusele ja saledana püsimisele suurt tähelepanu. Miljonid inimesed maailmas üritavad langetada oma kehakaalu. Ülekaal põhjustab tervisehäireid, mis võivad olla nii füüsilist laadi (N: südame ja veresoonkonna haigused või diabeet) kui ka psüühilist laadi
(madal enesehinnang jne).

BIB-süsteem

Bio Enterics Intragastric Balloon (BIB) – on välja töötatud kaalulangetamise abivahendiks, mis koos kontrollitud toiduhulga ja liikumisprogrammiga võib aidata saavutada kaalulangusega kaasnevat tervislikku ja esteetilist kasu.

 

Mis on BIB-süsteem?


BIB-süsteem koosneb pehmest paisuvast balloonist, paigaldamiskateetrist ja täitumissüsteemist, mille abil arst saab paigaldada ballooni suu kaudu makku. Makku asetatud tühi balloon täidetakse steriilse füsioloogilise lahusega. Täidetud balloon on liiga suur, et mahtuda soolde ja ei saa ka vabalt liikuda maos.

Kuidas BIB-süsteem toimib?


BIB-süsteem on väljatöötatud dieedi ja liikumisprogrammi õnnestumiseks. Vedelikuga täidetud balloon täidab maovalendiku osaliselt, nii et patsiendil tekib täiskõhutunne.

Kuidas BIB-süsteem asetatakse makku?


Balloon viiakse makku suu kaudu, ilma kirurgilise vahelesegamiseta. Arst kontrollib enne  protseduuri magu endoskoobiga. Seejärel viiakse balloon suu ja söögitoru kaudu makku. Balloon on valmistatud pehmest ja elastsest silikoonist ja see asetatakse makku kokkusurutud kujul. Neelamist kergendatakse neelu piirkonna kohaliku tuimestamisega või ravimitega, mis lõõgastavad neelu piirkonna lihaseid. Makku viidud balloon täidetakse steriilse füsioloogilise lahusega, kasutades selleks peenikest ballooni külge asetatud kateetrit. Balloonil on isesulguv ventiil. Ballooni paigaldamine kestab kokku 20-30 minutit. Lühikese jälgimisaja järgselt lubatakse patsient koju.

Kellele võib paigaldada BIB-süsteemi?


BIB-süsteem on mõeldud inimestele, kelle kaal ületab Metropolitan Life Insurancen kaalu tabeli (1983) järgi ideaalkaalu 40% võrra ja kes ei ole saavutanud kaalulangust muude meetoditega. BIB-süsteemist on eriti palju käsu inimestele, kes on ülekaalulised või kelle liigne kehakaal tõstab märgatavalt eelseisva operatsiooniga seotud riske.

Kui kaua BIB-süsteemi võib kasutada?


Ballooni võib kasutada 6 kuud. Pikemaajalist kasutamist ei soovita. Aja möödudes maohapped teevad ballooni materjali hapramaks ja balloon võib puruneda. Kui arst soovitab ballooni kasutada üle 6 kuu, tuleb balloon vahetada uue vastu. Kui kasutada ballooni, saab arst sulle määrata maohappeid pärssivaid ravimeid, mis aitavad vähendada mao ärritusnähte ja kaitsevad ballooni maohapete kahjuliku toime eest.

Mis juhtub, kui BIB-süsteem puruneb iseenesest?


Arst saab lisada ballooni värvainet, mis eraldub uriini juhul, kui balloonist hakkab lahust välja jooksma. Nii saad aru, et balloon on purunenud. Purunenud balloon on nii väike, et mahub liikuma soolde ja eemalduma kehast normaalsel viisil. Kuid esineb ka juhuseid, kui balloon tuleb eemaldada maost operatsiooni teel. Kui kahtled, et lahus balloonis on vähenenud, võta kõhe ühendust arstiga.

Kuidas BIB-süsteemi balloon eemaldatakse?


Balloon eemaldatakse samal viisil suu ja söögitoru kaudu nagu see paigaldati. Enne eemaldamist antakse patsiendile neelulihaseid lõõgastavaid ravimeid ja teostatakse neelu kohalik tuimestus. Arst viib endoskoobi abil kateetri suu kaudu makku, tühjendab ballooni ja tõmbab selle välja.

Kui palju BIB-süsteemi abil võib kaalu langetada?


Pea meeles, et BIB-süsteem on kaalulangetamise abivahend, mida tuleb kasutada koos kontrollitud toiduvalikuga ja liikumisprogrammiga. Kaotatud kaalu hulk sõltub sellest, kui hästi suudad muuta oma toitumis- ja liikumisharjumust pikema aja vältel.

Kas endine kaal tuleb tagasi kui BIB-süsteemi balloon eemaldatakse?


Kuna makku asetatud balloon tekitab täiskõhutunde, aitab see kaasa kaalu langetamisele. Kui jätkad ballooni eemaldamise järgselt sama toiduvaliku ja liikumisprogrammiga, mis ballooni käsutamise ajal, on võimalik, et saavutatud kaalulangus jääb püsima. Milliseid ebameeldivaid mõjusid võib esineda BIB-süsteemi kasutamisel? Maos olev balloon võib esimesed paar päeva põhjustada halba enesetunnet ja oksendamist. Arst saab kirjutada ravimeid, mis neid sümptome leevendavad. Võib olla, et kaalu langus ballooni käsutamise ajal on vähene või puudub üldse. Lõpptulemus sõltub sellest, kui hästi pead kinni sinule määratud toiduvalikust ja liikumisprogrammist. Ballooni käsutamisel võib tekkida ka liigne ja kontrollimatu, tervisele kahjulik kaalulangus. Pea nõu arstiga.

Kas BIB-süsteemi käsutamisega kaasneb risk?

Kõik arstlikud abinõud võivad olla seotud ootamatute ja tundmatute riskidega. Mõjud on väga individuaalsed. Nagu kõigi maoga seotud protseduuride käigus nii ka BIB-süsteemi paigaldamisel käsutatavad instrumendid, balloon või maohappe suurenenud hulk võivad kahjustada söögitorupinda.

Võimalikud tüsistused võivad olla: maohaavand, valud, verejooks, maomulgustumine e. perforatsioon. Need tüsistused vajavad kiirelt arstiabi ja vajadusel operatiivset sekkumist. Kui ballooni sees olevas vedelikus hakkab kasvama baktereid, siis ballooni purustamisel ja eemaldamisel pääseb soolde saastunud vedelik, mis põhjustab põletikku sooles, palavikku ja kõhulahtisust.

Ballooni iseeneslik purunemine on komplikatsioon, mida  eespool juba kirjeldatud. Kui balloon puruneb võib see ise kehast väljuda, kuid võib ka soole ummistada, s.o. raske tüsistus ja vajab operatiivset ballooni eemaldamist. Kui arvad, et balloon on purunenud, võta kõhe ühendust arstiga. Arst on isik, kes saab sind kõige paremini nõustada.

Enne kui teed otsuse, et soovid kasutada BIB-süsteemi abi kaalulangetamisel pea nõu arstiga kõikidest küsimustest, ootustest ja riskidest, mis on seotud BIB- süsteemiga.