Audioloogia eriala hõlmab kuulmis- ja tasakaaluorgani haiguste, traumade ja anomaaliate diagnostikat, ravi ning rehabilitatsiooni. Audioloogi töö eesmärgiks on kuulmis- ja tasakaaluhäiretega inimestele mitmekülgse teaduspõhise abi pakkumine, kuulmis- ja/või tasakaaluhäire olemuse ja määra väljaselgitamine, (re)habilitatsioon, kuulmisabivahendi vajaduse väljaselgitamine ning kuulmisabivahendi sobitamine objektiivsete ja subjektiivsete testidega.

Audioloogi vastuvõtule on oodatud patsiendid, kes kaebavad kuulmishäirete ja/või tasakaaluhäirete ning kõrvavile üle. Lisaks pakume infot kuulmisabivahendite ja kuulmiskaitsevahendite teemal.

Audioloogiaalased uuringud

  • Mänguaudiomeetria – väikelaste kuulmisuuring
  • Otoakustilised emissioonid
  • Tümpanomeetria
  • Kuulmetõri funktsiooni test
  • vHIT (video head impulse test) uuring
  • Akustiliste reflekside mõõtmine
  • Toonaudiomeetria

2017.a alates alustas Fertilitases vastuvõttudega audioloogid dr. Maret Gardner (Lepplaan) ja Maris Kruusmaa. Mõlemad arstid on pühendunud kuulmis- ja tasakaaluhäiretega patsientidele.

Vastuvõtud toimuvad ainult eesti-ja inglise keeles.

Mänguaudiomeetria – väikelaste kuulmisuuring

Mänguaudiomeetria käigus hinnatakse kuulmisfunktsiooni. Testi käigus esitatakse erineva heliintensiivsusega ja -kõrgusega testsignaale. Testsignaalide kuulmise korral peab laps reageerima nt käega märku andmise teel.

Otoakustilised emissioonid

Otoakustiliste emissioonide ja nende määramise test hindab kuulmissüsteemi ühte osa, täpsemalt sisekõrvas asetsevate välimiste karvarakkude funktsiooni. Sama testi kasutatakse vastsündinute kuulmisskriingus. Test on ohutu ning kestab lühikest aega.

Tümpanomeetria

Tümpanomeetria test hindab keskkõrva seisundit, sh kuulmekile liikuvust. Kuulekile liikuvus on häiritud nt limakõrva puhul, mis on väikelaste hulgas sagedasti esinev haigusseisund. Test on ohutu ning kestab väga lühikest aega.

Kuulmetõri funktsiooni test

Kuulmetõri funktsiooni test hindab kuulmetõri funktsiooni ning aitab diagnoosida kuulmetõri haiguslikke seisundeid, sh avali kuulmetõri.

vHIT (video head impulse test) uuring

vHIT (video head impulse test) uuring on meetod tasakaaluorgani funktsiooni hindamiseks. Hindab kõigi kuue poolringkanali tööd. Uuringu käigus mõõdab kaamera silmade liikumist samal ajal kui testija liigutab pead kiirete liigutustega.

Akustiliste reflekside mõõtmine

Akustiliste reflekside mõõtmise käigus esitatakse lühiajaliselt kõrva vali heli, et mõõta keskkõrva lihaste reflekse, mille ülesanne on kaitsta meid väga valjude helide eest. Test on ohutu ning kestab lühikest aega.

Toonaudiomeetria

Toonaudiomeetria on meetod kuulmisfunktsiooni hindamiseks. Testi käigus palutakse kuulata erineva helisageduse ja -intensiivsusega helisid, et leida kõige vaiksemad kuuldavad helid ehk kuulmisläved.

Asendiravi

Kindlas järjekorras tehtavate manöövrite abil ravitakse tasakaaluorganist tulenev haigus, mis väljendub lühiajalises pearingluses pea asendi muutmisel.

Vestibulaarne rehabilitatsioon

Vestibulaarne rehabilitatsioon on tasakaaluorgani haiguse järgselt tehtav spetsiaalne harjutuste programm taastumise toetamiseks.

Päriskõrva mõõdistused

kuuldeaparaadi sobitamise ajal tehtavad kuulmekäigusisesed mõõtmised võimalikult täpse individuaalse sobituse saamiseks.