Kõrva-nina-kurgukirurgia (pea- ja kaelakirurgia)

Kõrva-, nina-, kurguhaiguste konservatiivne ja operatiivne ravi (täiskasvanud ja lapsed alates 3. eluaastast), sh adenoidide eemaldamine, tonsillide eemaldamine, ninavaheseina plastilised operatsioonid üldnarkoosis. Lisaks ülemiste hingamisteede endoskoopiline mikrokirurgia ning pea- ja kaelapiirkonna rekonstruktiivkirurgia.

Fertilitasel on alates 1. oktoobrist 2021 ravi rahastamise leping Tervisekassaga kõrva-nina-kurguhaiguste eriala (ambulatoorne vastuvõtt ja päevakirurgia), vajalik on perearsti või eriarsti saatekiri.

Fertilitase partner AS Orthopedica on sõlminud ravi rahastamise lepingu Tervisekassaga, mis võimaldab lepingumahu piires ja vastavalt Tervisekassa poolt lepinguga määratud reeglitele pääseda kõrva-nina-kurguhaiguste erialal vajadusel päevaravile. AS Orthopedica pakub eriarstiabi riigihankes sätestatud tingimustel päevaraviga kaasaantavaid ambulatoorse ravi ravijuhtusid päevaravi saanud või saavate patsientide raviks enne või pärast päevaravi.

Ambulatoorne vastuvõtt

  • Nina-, kõrva-, kurguarstide vastuvõtud toimuvad argipäeviti. Vastuvõtule on soovitav ennast alati registreerida.
  • Häälehäiretega patsientide süvendatud ravi ambulatoorne vastuvõtt toimub ülemiste hingamisteede endoskoopia kabinetis. Loe larüngoskoopiast ehk kõrivalendiku uuringust lähemalt siit.
  • Kui varem on tehtud mõni uuring, röntgenpilt (nt adenoididest või ninakõrval-koobastest) või vereanalüüsid, siis soovitame need kaasa võtta.
  • Kõige enam tehakse adenoidide, kurgumandlite ja ninavaheseina korrigeerimise operatsioone. Et operatsioonile saada, on vajalik eelnevalt vastuvõtule tulla.

Kõrva-, nina- ja kurguhaiguste uurimismeetodid


Tümpanomeetria

Tümpanomeeter on aparaat, millega mõõdetakse kuulmekile liikuvust ja keskkõrva rõhku. Vastavalt keskkõrva õhustatusele ja kuulmekile liikuvusele joonistub tümpanogramm.

Mikroskoop

Uurismeetoditena nina-, kõrva,- kurguhaiguste diagnoosimiseks kasutatakse vastavaid instrumente (nina-, kõrva-, kurgupeegleid) ning mikroskoopi. Mikroskoobi abil on võimalik kindlaks teha nii kõrvapõletikke kui ka ninahingamise takistuse põhjust.

 

Sosinkõne, helihark, vereanalüüsid ja proovid

Kuulmislangust on kõige lihtsam diagnoosida sosinkõnega, s.t arst sosistab teatud vahemaa tagant numbreid ja patsient peab neid järele ütlema. Kuulmise kontrollimiseks kasutatakse ka heliharki.

Kroonilise kurgumandlite põletiku diagnoosimiseks tehakse vereanalüüsid, millest huvitavad arsti sellised väärtused nagu AOS, RF ja CRV. Võetakse ka kurgukülv, s.t proov bakteritele  kurgumandlitelt.

Enne operatsioonile tulekut on tarvis teha vereanalüüsidest tavaline kliiniline veri ja hüübimisnäitajad. Hüübimisfaktori puudumise tõttu häirub vere hüübimine, mis avaldub verejooksudena ja/vôi kauakestva veritsusega.

  • AOS – tiiter. Kurgumandlite põletiku sagedasema tekitaja streptokoki vastaste antikehade olemasolu veres. Kroonilist tonsilliiti peegeldav näitaja. Ründab omaenda kudesid pôhjustades kaebusi liigeste ja südame poolt.
  • RF- reumatoidfaktor
  • CRV. Seerumi C- reaktiivse valk. CRV on kõrge mikroobidest põhjustatud põletike korral.
  • Mikrobioloogiline analüüs. Kurgulima külv näitab, millised bakterid mandlitel kasvavad. Selle uuringu jaoks võetakse vatipulgaga proov kurgumandlitelt.

Vaata: kõrva-, nina- ja kurguhaiguste uurimismeetodite infolehte siit.

Kõrva-nina-kurgukirurgia nõustamisaktid


Adenoidektoomia / adenoidi eemaldamine

Tonsillektoomia / kurgumandlite eemaldamine

Septoplastika / ninavaheseina korrektsioon

Kuulmekile šunteerimine / paratsentees

Endoskoopiline kõri mikrokirurgia

Kõrvalestaplastika