Endokrinoloogia on arstiteaduse haru, mis tegeleb sisenõrenäärmete haigustega. Sisenõrenäärmed on olulised organismi sisekeskkonna stabiilsuse ja sobivuse tagajad.

Sisenõrenäärmed on ajuripats, kilpnääre, kõrvalkilpnäärmed, neerupealised, mees- ja naissugunäärmed ja kõhunääre. Need näärmed valmistavad erilisi aineid — hormoone, mis satuvad verre ja toimivad üle kogu organismi.

Sisenõrenäärmete haigused

Sisenõrenäärmete haigused kulgevad kas hormoonide liiga suure või liiga vähese toimega, mistõttu organismi normaalne talitlus saab häiritud. Samuti on sisenõrenäärmete haigusteks nende ehituse muutused. Sagedamateks ja tuntumateks endokrinoloogilisteks haigusteks on kilpnäärmehaigused ja suhkruhaigus. Endokriinhaigetest kõige suurema grupi moodustavadki diabeetikud.

Ravi

Haigusi, millega kaasneb hormoonide ülemäärane toime, ravitakse kas hormooni valmistamise või mõju pidurdajatega ja näärmekoe massi vähendamisega — operatsiooni või kiiritusega. Hormoonide vaegtoimega kulgevate haiguste ravi toimub enamasti puuduva hormooni või temasarnase toimega aine asendamisega kas suu kaudu või süstimisega.