Raseduse vältimine

 

Raseduse vältimine

Rasestumisvastase vahendi valimisel tasub alati nõu küsida naistearstilt ehki ka perearstid oskavad siinkohal Teile soovitusi jagada. Kui rasedus on soovimatu, siis suguelu alustamisel oleks õige leida endale sobiv rasestumisvastane meetod. Meetodi valimisel arvestatakse suguelu iseloomu, vanust, kaasnevaid haigusi, isiksuse omadusi ning elu situatsiooni. Nõustamise juures on oluline rõhutada, et ükski rasedusvastane vahend ei kätke endas niipalju ohte kui on abordil. Järelikult tasub soovitada üksnes efektiivseid rasestumisvastaseid meetodeid.

Kindlad meetodid – Hormonaalne meetod

Maailmas kõige enam kasutamist leidnud meetod. Olenevalt toimeainetest on rasestumisvastaseid tablette väga erinevaid. Seega valikuvõimalused on suured ja õige tableti tüübi leidmine nõuab sageli eriarsti teadmisi. Praktiliselt on võimalik igale naisele leida tema organismile sobiv preparaat. Meetod on väga efektiivne. Puuduseks on, et naine peab tablettide võtmisel järgima täpselt arsti nõuandeid. Jutud rasestumisvastaste tablettide kahjulikust toimest on müüt. Kõrvalnähud (iiveldus, meeleoluhäired, turse-tunne), mis enamasti ilmnevad alguses, on ohutud. Kaalu lisandumine esimestel kuudel on seotud veeainevahetuse muutumisega. Kudedes peetub enam vedelikku, millest on tingitud enesetunde häirumine (turse- tunne) ja vähene kaalutõus. Tablettide võtmise lõpetamisel esialgne kaal taastub ja liigne vesi eemaldatakse organismist neerude kaudu. Tavaliselt kulub organismil tablettidega harjumiseks 2-3 kuud. Suurt rolli mängib organismi individuaalne omapära, mistõttu mõnikord kulub Teile sobivama preparaadi leidmiseks enam aega. Kui üks preparaat ei sobi, siis see ei tähenda seda, et mitte ükski rasestumisvastane pill Teile ei sobi. Meetodit võib kasutada pikka aega ja ei ole vajalik teha “puhkepause”.

Tänases Eestis on alternatiivina võimalik kasutada ka hormonaalset rõngast, mis asetatakse tuppe 3 nädalaks või plaastrit, mis kleebitakse nahale. Need sobivad eriti neile, kes kardavad unustada
tabletti võtmast või esineb psühholoogiline tõrge suu kaudu võetavate tablettide vastu. Nende toimed on võrreldavad tablettidena ja mõlemad manustamisviisid on efektiivsed.  Vähem kasutamist leiavad hormonaalsed süstid ja kapslid, millel on tablettidest enam kõrvalmõjusid.

Meetodi efektiivsus on võrreldav hormonaalse meetodiga. Sünnitamata naisele soovitatakse kasutada hormonaalset meetodit, kuid kui mingil põhjusel see ei sobi, siis tuleb kõne alla ka emakasisese vahendi paigaldamine. Spiraali sisestamiseelselt on vajalik uurida kõigi põletiku tekitajate suhtes ning soovitame ka ultraheli uuringut.Spiraali sisestamine ei ole valulik kui kasutatakse anesteetikume. Spiraali sisestamiseks ei pea ootama menstruatsiooni algust. Küll peab olema kindel, et ei olda rase. Meetodi eelis on veel see, et erinevalt tablettidest ei ole vaja naisel karta unustamist. Spiraali sisestamisjärgselt on naisele pikka aega (3-5 aastat) tagatud efektiivne kaitse soovimatu raseduse vältimiseks. Puuduseks on, et spiraal võimendab menstruatsioone ja menstruatsioonieelseid kaebusi. Ka siin on vajalik teatud harjumise periood, mistõttu ei tasu kohe kiirustada spiraali eemaldamisega. Alternatiivseks võimaluseks on hormonaalne spiraal, millel on leitud valuvaigistav ja verejooksu vähendav toime ja mis on tavaspiraalist veelgi efektiivsem.

Sterilisatsioon

Sobib kasutada pärast 35. eluaastat või kui on sünnitatud vähemalt 3 last ning ollakse veendunud, et perekonda rohkem lapsi ei soovita. Sterilisatsioon teostatakse laparoskoopilisel teel ning on naise tervisele säästev. Tegemist on kirurgilise protseduuriga, mis viiakse läbi üldanesteesias. Meetodil puuduvad igasugused hilised kõrvalnähud ja see on organismile ohutu. Sterilisatsioonijärgselt on võimalik sünnitada, kui rasestumiseks kasutatakse kehavälise viljastamise meetodit. Kõne alla tuleb ka muna-juhade läbitavuse kirurgiline taastamine, kuid see ei ole väga tulemuslik.

Preservatiiv

Võrreldes eelmiste meetoditega on tegemist palju ebakindlama meetodiga. Pika ajalisel kasutamisel hakkab meetod ruineerima ka suguelu kvaliteeti. Sobib neile, kellel suguelu on suhteliselt ebaregulaarne (harva) või partnerid on erinevad. Meetodi eeliseks on, et see aitab vältida haigestumist sugulisel teel levivatesse haigustesse.

Ebakindlad meetodid

Katkestatud suguühe, bioloogiline rütmimeetod, imetamine, pessaarid, keemilised vahendid tuppe asetamiseks (kreemid ja gloobulid), viivad varem või hiljem rasestumisele. See teadmine peaks olema nurgakiviks rasestumisvastase vahendi valimisel!