Ninakõrvalkoobaste põletik ehk sinusiit

 

Ninakõrvalkoobaste põletik ehk sinusiit


Sinusiit on bakterite poolt põhjustatud ninakõrvalkoobaste põletik. Ninaõõs on ühenduses ninakõrvalkoobastega e.siinustega, millest suurimad on põskkoopad ja otsmikukoopad. Ninakõrvalkoopad on õhuga täidetud ruumid ning neid katab samasugune limaskest nagu ninagi.

Ninakõrvalkoopad

Kui ninakõrvalkoobaste õhuteed on limaskesta turse ja sekreedi kogunemise tõttu suletud, soodustab see bakterite kasvu ja levikut – nii tekibki limaskestapõletik.

Sinusiit võib olla äge või krooniline:

  • Äge sinusiit võib tekkida limaskesta tursetest, mille põhjuseks on külmetusele järgnev infektsioon või allergia. Äge ninakõrvalkoobaste põletik annab tavaliselt lühikese aja pärast järele. Kui aga sinusiit üha uuesti tekib ja pikka aega kestab ning tekib pöördumatu muutus limaskestal, nimetatakse põletikku krooniliseks.
  • Krooniliseks võib põletik minna ka siis, kui esineb ninapolüüpe, ninavaheseina kõverdus või mõni võõrkeha ninas, mille tulemusena ei saa sekreet väljuda.

Kui sinusiiti õigeaegselt ravida, esineb komplikatsioone harva. Põletik võib levida edasi lähedalasuvatesse luudesse, silmade piirkonda ja ajusse.

Ninakõrvalkoobaste põletiku diagnoosimiseks vaadeldakse nina eesmist osa ninapeegliga. Ägeda sinusiidi korral on abiks ka röntgenpilt. Kroonilise põskkoopapõletiku puhul annab täpsema tulemuse kompuutertomograafia.

Ninakõrvalkoobaste põletiku diagnoosimine

  • peavalud ja survetunne peas. Raskematel juhtudel on tugev valu otsa ees, põskede piirkonnas, silmade taga ja harvem kuklas. Valud tugevnevad kui pead ette kallutada.
  • nohu võib olla mädane
  • pikaaegne ninakinnisus, kauem kui 1 kuu
  • palavikku esineb harvem, vahel võib olla ka valu ninakõrvalkoobaste piirkonnas.

Sinusiidi ravi

Raviks kasutatakse limaskesta turset alandavaid ning sekreeti vedeldavaid vahendeid, et ninakõrvalkoopaid õhutada ja vabana hoida. Sobivad on mitmesugused ninapihud, ninaloputused ja inhalatsioonid füsioloogilise vedelikuga. Tugevalt väljendunud kaebuste korral on näidustatud ka antibiootikumid. Kroonilise sinusiidi korral peab põhjuse täpselt välja selgi-tama. Et kaebustele leevendust saada, tuleks allergiaid ja hambapõletikke ravida, sest kroonilist sinusiiti võib põhjustada näiteks ka hambajuure põletik. Mõnikord võib osutuda vajalikuks ka ninavaheseina sirgeks ope-reerimine, et ninakäike laiendada.

Septoplastika / ninavaheseina korrektsioon

Operatsioon on näidustatud korduvate antibakteriaalsele ravile allumatute nina limaskesta põletike...

Loe edasi

KNK / kõrva-nina-kurgu raviteenused

Nina-, kõrva-, kurguarstide vastuvõtud toimuvad argipäeviti. Vastuvõtule on soovitav ennast...

Loe edasi