Ninaneelumandli suurenemine ehk hüperplaasia

 

Ninaneelumandli asukoht

Ninaneelumandli suurenemine ehk hüperplaasia


Ninaneelumandli suurenemine ehk hüperplaasia on lümfikoe suurenemine, millest suurema osa moodustab ninaneelumandel. Adenoidi suurenemine algab reeglina esimesest eluaastast. Selles vanuses on laste immuun-süsteem nakkustele väga vastuvõtlik. Adenoid on organismi kaitsesüsteemi üks osa -seal on kontakt sissetungivate bakteritega ning ta alarmeerib immuunsüsteemi.

Kui adenoid on väga suur, tekivad järgmised probleemid:

  • Ninaneel on osaliselt või täielikult suletud. Ninahingamise takistuse tõttu hingavad lapsed läbi suu ning norskavad öösiti. Võib esineda ka uneapnoed s.t hingamispause.
  • Vahetult ninaneelu kõrval asub sissekäik keskkõrva . Kui õhk kuulmetõrves ei liigu, koguneb trummiõõnde vedelik Nii on lastel probleeme kuulmisega. Need lapsed on üldises ja keelelises arengus sageli piiratud , kuna info omandamine halva kuulmise tõttu on raskendatud. Lapsed küsivad uusi asju mitu korda üle ja õpivad sõnu valesti hääldama.

Diagnoosimine

Kõige paremini on suurenenud adenoid diagnoositav kindlate sümptomite abil nagu näiteks: lahtine suu, tatine nina, nasaalne kõne ja kuulmislangus. Veel on abiks anamnees s.t kas on põetud kõrvapõletikke, kas on pidev nohu ning kas laps norskab öösiti.

Ninaneeluruumi vaatlemiseks kasutatakse järgmiseid instrumente: mikroskoop, kõrva-, kurgu- ja ninapeegel. Abiks on ka röntgenpilt. Vastuvõtule tulles tasuks kaasa võtta kõik tehtud analüüside ja uuringute vastused ning ka röntgenpilt.

Adenoidi operatsioon

Adenoid eemaldatakse tänapäeval üldnarkoosis. Operatsioon toimub suu kaudu ja kestab mõnikümmend minutit. Vastavat opratsiooni nimetatakse adenotoomiaks. Lisaks adenoidi eemaldamisele on mõnikord vajalik teha ka lõige kuulmekilesse ning paigaldada dreenid, et sekreet saaks välja voolata.

Adenoidi operatsioon toimub päevakirurgiliselt s.t hommikul tullakse haiglasse ja kui kõik on korras minnakse peale lõunat koju. Operatsioonijärgselt võib esineda ka vähest veritsust, kuid harva.Vähemalt kaks nädalat peale adenoidi operatsiooni võiks laps olla kodusel režiimil, vältima peaks kehalist koormust.Adenoidi suurenemist pole võimalik vältida. Adenoidi taandarenemine toimub reeglina puberteedieas.

Adenoidektoomia / adenoidi eemaldamine

Adenoidi eemaldamine on näidustatud, kui suurenenud adenoid takistab õhu liikumist....

Loe edasi

Kõrva-nina-kurgukirurgia

Kõrva-, nina-, kurguhaiguste konservatiivne ja operatiivne ravi, sh adenoidide eemaldamine,...

Loe edasi