Seedehäired

Sagedamini esinevad probleemid raseduse ajal
 

Seedehäired

Mitmed rasedusaegsed sümptoomid ja tunded on füsioloogilised. See on seotud eeskätt rasedusaegse hormoonide tootmise ja ainevahetuse muutumisega. Soolestiku motoorika on aeglasem ning hiljem lisandub emakakasvust tingitud mehhaaniline surve soolestikule ja maole.

Raseduse alguses võivad ilmneda maitsemuutused – tekib tungiv vajadus süüa mingit ainet, mis ei tarvitse olla toiduaine – näiteks vajadus süüa kriiti. Samas mõni toiduaine võib muutuda vastikuks. Nii näiteks lõpetavad paljud kohvijoomise. Seletada seda ei osata. Tegemist on raseduse algul esineva mööduva nähtusega.

Kõhukinnisus on samuti üheks rasedaid kimbutavaks hädaks. Oluline on süüa rohkelt kiudaineterikast toitu ( täisteravilja tooted). Abi võib saada mustadest ploomidest, punapeedist. Enne magamaminekut ja hommikul üles tõustes soovitatakse juua klaas meevett või kefiiri või lihtsalt külma vett. Rohke vedeliku joomine on väga oluline vältimaks kõhukinnisust ja seda tuleks teha iga toidukorra vahel – vähemalt 10 klaasi päevas. Ka rohke puu- ja juurviljade söömine aitab kõhukinnisuse vastu, kuid siin tasub jälgida, et need ei tekitaks soolegaase. Olulisel kohal on aktiivne eluviis ja liikumine, mis aitavad ära hoida kõhukinnisust. Kui kõhukinnisus on jätkuv ja nendest nõuannetest kasu ei olnud, siis tuleb nõu pidada arstiga. Mõnikord on näidustatud ka lahtistite kasutamine, kuid seda peaks otsutama arst. Kõhukinnisus võib olla seotud ka raua tablettide võtmisega.

Raseduse lõpus võivad esineda kõrvetised. See on enamasti seotud emakapõhja survest maole. Vältida tuleks vürtsikaid toite ja jooke, mis seda provotseerivad. Magamiseks on kasulik tõsta pisut ülakeha. Kui probleem jätkub tuleb kasutada antatsiide – ravimeid, mis neutraliseerivad maohapet.

Raseduse jälgimise teenus

Rasedusega arvele tulles täpsustab naistearst raseduse suuruse ultraheli abil. Määratakse...

Loe edasi

Günekoloogia

Naistehaiguste konservatiivne ja operatiivne ravi, sh viljatuse ravi, rinnanäärmehaiguste ravi,...

Loe edasi