Streptokokkide kandlus

Sagedamini esinevad probleemid raseduse ajal
 

Streptokokkide kandlus


Streptokokid on mikroorganismid, mis kuuluvad inimese normaalsesse mikrofloorasse.

Naistel võib neid leida nii tupest, uriinist kui ka pärasoolest. B-grupi streptokokkidest väärivad tähelepanu B-grupi streptokokid, mis võivad põhjustada raseduse ajal lootemuna kestade põletikku, enneaegset lootevete puhkemist, enneaegset sünnitust ja sünnitusjärgselt eluohtlikku emakapõletikku. Eriti ohtlikud on B-grupi streptokokid vastsündinutele, kuna nad võivad neil põhjustada kopsupõletikku, ajukelmepõletikku ja veremürgitust. Umbes igal kolmandal rasedal võib raseduse ajal leida B-grupi streptokokke tupest, uriinist või pärasoolest. Sünnituse käigus kandub pooltel juhtudel antud mikroob edasi vastsündinule, neist 1-2 % haigestuvad. Haigestunud vastsündinute suremus on erinevatel andmetel 20-80%.

Selleks, et ära hoida infektsioone teostatakse meie haiglas uuring B- grupi streptokokkide kandlusele. Selleks võtab arst või ämmaemand raseduse 34. – 35. nädalalal raseda tupe alumisest kolmandikust proovi antud mikroobi tuvastamiseks. GBS uuring (B-streptokoki kandlus) tehakse üksnes riskigrupile.

Antibakteriaalne ravi

Kui rasedal avastati antud haigustekitaja, viiakse läbi sünnitegevuse algamisel antibakteriaalne ravi. Kaebuste puudumisel raseduse aegset ravi ei rakendata, kuna ravijärgselt on oht uuesti nakatumiseks. Profülaktikaks kasutatavad antibiootikumid on lapsele ohutud. Kui rasedat GBS-i suhtes raseduse ajal pole uuritud või antud mikroobi olemasolu on teadmata, teostatakse antibakteriaalset ravi järgnevatel juhtudel:

  • Enneaegne sünnitus või lootevete puhkemine enne 37. nädalat
  • Üle 18 tunni möödunud lootevete puhkemisest
  • Sünnitusaegne palavik
  • Sünnitaja eelmisel lapsel esines GBS infektsioon

Raseduse jälgimise teenus

Rasedusega arvele tulles täpsustab naistearst raseduse suuruse ultraheli abil. Määratakse...

Loe edasi

Günekoloogia

Naistehaiguste konservatiivne ja operatiivne ravi, sh viljatuse ravi, rinnanäärmehaiguste ravi,...

Loe edasi