Lastedermatoloogid on abiks eakohase diagnoosi ja ravi määramisel

 

Lastedermatoloogia on valdkond, mis erineb ülejäänud dermatoloogiast mitmest aspektist. Esiteks käivad lastega tegelevate dermatoloogide vastuvõtul erinevas vanuses patsiendid: vastsündinud, imikud, väikelapsed, koolieelikud, murdeealised ning juba ka noorukid. Igale eagrupile on iseloomulik teatud haiguste esinemine, mida täiskasvanutel ei esine või esineb harvem.

Laps ei ole kunagi väiksem variant täiskasvanust ning väga palju tuleb kasuks, kui lastega tegelev dermatoloog on õppinud ka lastehaigusi, teab erinevatest laste arenguetappidest ning sealjuures on kursis naha muutustega, mis sellest lähtuvad. Vastsündinutel esinevaid dermatoloogilisi probleeme ei saa võrrelda täiskasvanute omadega.

Lapsed ei ole alati võimelised täpselt väljendama, mis neid häirib või mida nad seoses nahahaigustega tunnevad. Naha vaatlusel tuleb osata lapsega kiiresti kontakti saada ning protseduuride tegemisel teada väikseid kavalusi ja nippe, kuidas last mitte hirmutada ning kõik vajalik last liigselt traumeerimata läbi viia. Arstil tuleb sageli suhelda lapsevanematega ja ka see nõuab omaette oskust.

Kuigi meil ei ole eraldi lastedermatoloogi eriala, siis hetkel on Eestis veel dermatolooge, kes on õppinud ülikoolis pediaatriat ja hiljem spetsialiseerunud dermatoloogiks. Eestis on üksikud dermatoloogid, kes teenindavadki põhitööna lapsi vastsündinutest noorukiteni ja omavad suuremat kogemust.

Laste ja täiskasvanute diagnoosid vajavad erilähenemist

Teades lapse normaalset arengut ja kasvu, on lihtne märgata, kas muretsemiseks on põhjust või mitte. On nahahaigusi, mis esmapilgul on tagasihoidlikud, kuid viitavad tõsisele patoloogiale või mõnele sisehaigusele. Ja on ka muutusi, mis piirduvadki ainult nahaga ja õige diagnoosi korral säästab last üleliigsetest uuringutest ja erinevate arstide juures käimisest. Lapseeas tuleb suhteliselt sageli ette kaasasündinud geneetilisi haigusi ja sündroome ning on juhtumeid, kus tänu lapse diagnoosile saab ka lapsevanem endale lõpuks õige diagnoosi.

Üldjoontes on laste nahahaiguste spekter sama, mis täiskasvanutel. Tegeleda tuleb näiteks sünnimärkidega, põletikuliste, allergiliste, autoimmuunsete ja nakkuslike haigustega ning erinevate kasvajatega. Ainult neil on oma iseärasused.

Näiteks erinevalt täiskasvanutest on laste sünnimärgid harva ohtlikud ja enamasti regulaarset kontrolli ei vaja. Krooniline põletikuline nahahaigus psoriaas, aga võib erineda täiskasvanute psoriaasist nii palju, et tekitab diagnostilisi raskusi. Imikutel ja väikelastel esineb väga palju atoopilist dermatiiti, mille kulg ja kliiniline pilt täiskasvanutest erineb ning noorukitel on väga palju erineva raskusastmega aknet, mis tänapäeval on hästi ravitav ja kontrolli all hoitav.

Lastedermatoloogia on maailmas lausa plahvatuslikult arenenud

Kogu haiguste klassifikatsioon on ümber tehtud, sest selgunud on uued asjaolud. Tehtud on rohkesti teaduslikke uuringuid, millega koos on paranenud ravi kvaliteet. Aastatega on toimunud suured edusammud eelkõige geneetikas ning turule on tulnud uuedsüsteemsed ning väga efektiivsed ravimid.

Meil on saadaval väga tõhusad ravimid mõnede krooniliste ja elukvaliteeti mõjutavate haiguste raviks – näiteks raske atoopiline dermatiit, psoriaas ja raske akne. Süsteemset ravi ordineeritakse lastele üha rohkem ning süsteemset ravi ei pea kartma. Õigete ravimite määramine eeldab lapse organismi tundmist ja jälgimist ravi ajal, kuid mõjutab oluliselt enesetunnet ja elukvaliteeti.