Peapiirkonna esteetiline kirurgia ei teeni vaid ilu eesmärki

Sisuturundusartikkel, Imeline elu
 

Peapiirkonna esteetiline kirurgia ei teeni vaid ilu eesmärki


Fertilitase haiglas töötav pea-kaelakirurg Lauri Maisvee kinnitab, et esteetiline kirurgia on mõeldud inimese välise ja sisemise harmoonia tasakaalustamiseks, samas saab selle abil parandada tuntavalt patsiendi elukvaliteeti.

Enim pöördutakse kirurgi poole laugude, nina ja kõrvade korrigeerimise sooviga. Kui kõrvade korrigeerimist vajavad eelkõige koolieelses eas lapsed, siis nina või laugude puhul saabuvad konsultatsioonile igas vanuses täiskasvanud. Nagu dr Maisvee selgitab, saab kõik alguse sellest, et aja jooksul on pikenenud inimese kvaliteetselt elatud keskmine eluiga – seega pole imestada, et ihalus värskema ning toonuses välimuse järele on omandanud üha suurema osakaalu.

Esteetiline või funktsionaalne põhjus

Konsultatsioonile saabuvate patsientide seas on nii neid, kes tulnud igapäevaelu häiriva probleemi tõttu, kui ka neid, kes soovivad korrigeerivat lõikust vaid esteetilisel kaalutlusel.

„Ninaplastika soovijate seas on nii mehi kui ka naisi – igaühel on oma põhjus. Meeste puhul on eelkõige probleemiks kas sünnipärane või traumajärgne nina deformatsioon, mis ühtlasi võib segada hingamist. Naised pole seevastu enamasti rahul nina kuju või suurusega,“ selgitab kirurg.

Laugude korrigeerimiseks vajalik lõikus tõuseb dr Maisvee sõnul päevakorda ealiste muutuste ilmnedes – siis, kui peegelpildiga enam rahul ei olda. „Aja jooksul on osal patsientidel võimalus laugude langevuse tõttu nägemisulatuse häirumiseks, samas on nii üla- kui ka alalaugude lõikus esteetilisel põhjusel üha populaarsem,“ lisab kirurg.

Peast eemal asetsevate kõrvade asendit korrigeeriv lõikus on levinud eelkõige eelkooliealiste laste puhul. „Suhteline näidustus lõikuseks on juhul, kui kõrvalest hoiab peast üle 2 cm eemale,“ sõnab dr Maisvee, lisades, et kui lasteaias ei osata ehk veel teadvustada enda või teiste erinevusi, siis kooli- ning murdeiga toovad kaasa probleeme, mille ennetamiseks on mõistlik lõikus aegsasti ette võtta.

Emotsionaalne ja füüsiline valmisolek olulisim

Kirurgi sõnul on operatsiooni eeldus patsiendi füüsiline ja vaimne valmisolek tulla toime toimuvate muutustega. Seetõttu eelneb operatsioonile konsultatsioon ning selgitatakse välja patsiendi peamised olulised tervisenäitajad.

„Soovitame alati patsiendil uurida ning kõhkluse korral konsulteerida vajadusel ka teise spetsialisti juures – tegemist on teie tervise ja välimusega. Äärmiselt oluliseks pean operatsioonieelset emotsionaalsetvalmisolekut,“ peab patsient dr Maisvee sõnul enne lõikuselauale tulemist olema oma otsuses 100% kindel.

Kirurgi sõnul vesteldakse patsiendiga pikemalt konsultatsioonil, selgitatakse välja tema soov ning näiteks ninalõikuse puhul on võimalik näidata tänapäevase tehnika abil visuaalselt, milline võiks uus nina lõikuse järel välja näha. Paraku juhtub sellest hoolimata umbes 20%-l juhtudest, et patsient ei ole tulemusega rahul – see ei vasta tema ootustele.

„Püüame konsultatsioonil selgitada välja, millised on patsiendi ootused ning teavitame teda võimalikest riskidest, tüsistustest ja sellest, millal ja millist reaalset tulemust võimalik näha on. Esteetiline kirurgia on valik, mitte eluks hädavajalik operatsioon – seega peaks patsient endale selgeks tegema sellega kaasnevad füüsilised ning emotsionaalsed muutused ja arvestama taastumiseks kuluva aja ning tüsistuste võimalustega,“ selgitab dr Maisvee.

Kirurgi sõnul on krooniliste haiguste puhul oluline saavutada enne operatsiooni kontroll tervisenäitajate üle. „Samuti soovitame patsientidel loobuda operatsiooniks valmistudes aegsasti hilisema parema taastumise nimel suitsetamisest ja alkoholi tarbimisest,“ lisab kirurg.

Anna endale aega taastumiseks

Kindlasti tasub arvestada, et kui laugude korrigeerimise järel kulub esmaseks taastumiseks umbes nädal kuni kaks, siis näiteks ninaplastika puhul vajab organism rohkem aega. Lõplikku tulemust võib näha 3 kuu möödudes. Selleks ajaks on tursed alanenud ning armid taandunud vaevumärgatavaks. Operatsioonijärgne kontroll teatud aja vältel aitab hoida pilk peal patsiendi paranemisprotsessil.

„Arst annab soovitused nii operatsiooni eel kui ka järel, samas on vähemalt osaliselt patsiendi enda kätes soovitud tulemuse saavutamine. Kindlasti ei tohiks peale operatsiooni oodata endalt kohest tavapärasesse elurütmi naasmist,“ paneb kirurg patsientidele südamele, et taastumiseks vajalik rahulik elurütm on paranemisprotsessis äärmiselt oluline.


Sisuturundusartikkel, Imeline elu