Fertilitas AS osutab Harjumaal mobiilse brigaadi teenuseid
Alates 19.03 osutab Fertilitas AS Harjumaal mobiilse brigaadi teenuseid
Alates 19.03 osutab Fertilitas AS Harjumaal mobiilse brigaadi teenuseid. Mobiilne brigaad võtab kodustes tingimustes teste nendelt COVID-19 kahtlusega patsientidelt, kellel on olemas perearsti saatekiri.
Samuti on avatud infoliin Viimsi valla elanikele. Terviseprobleemide puhul või psühholoogilise abi osutamiseks aitavad infoliini kvalifitseeritud meedikud telefonil +372 5850 2328.
Seoses üleriigilise eriolukorraga ning COVID-19 levikuga otsustas ka Fertilitas õla alla panna ja panustada patsientide testimisse ja nõustamisse. Kuidas see idee sündis?
Idee koroona viiruse testimiseks kodustes tingimustes ja nõustamiseks tuli Viimsi valla juhtidelt, hiljem aga liitusime üleriigilise süsteemiga, kus teeme koordineeritult koostööd AS Medicumi ja Synlabiga. Mina sain ülesande Fertilitase juhilt Ivo Saarmalt ning asusin kohe töötajaid organiseerima ja koolitama ning tööks vajalikke vahendeid muretsema. Olen varem töötanud brigaadijuhina kiirabis ja see kogemus kulus nüüd marjaks ära.
Paari päeva jooksul avasime infoliini ja käivitasime kodutestimise algul 2 ja hiljem 3 brigaadiga. Tänaseks töötab meil juba 4 brigaadi. Alustasime Viimsi valla elanike testimisega, nüüdseks on piirkond laienenud ka osale Harjumaast. Koduvisiite teevad meditsiiniõed, kellest enamus töötab tavapärases olukorras kirurgia osakonnas. Paljudel neist on nii kiirabi kui intensiivraviosakonna töökogemus.
Telefoninõustamist viivad läbi kooliõed. Kõik inimesed teevad meil tööd entusiasmiga ja mul on selle üle hea meel. Oleme seni saanud ka ainult positiivset tagasisidet.
Kuidas teie brigaadide igapäevatöö välja näeb? Milliste emotsioonidega teid kodudes vastu võetakse?
Töötame iga päev 8.00-20.00. Meie päev algab dispetšeriruumis, kus jagame omavahel olulist infot ja lepime kokku piirkonnad, mida sel päeval teenindatakse. Igal hommikul kontrollime üle kogu vajaliku varustuse, sest selles töös on ülioluline reeglitest kinnipidamine. Igal külastusel kasutatakse täiskomplekti kaitsevahendeid, mida tuleb vahetada iga külastuse järgselt. Minu ülesanne on koordineerida brigaadide tööd ja jagada operatiivset infot, kui seda tekib. Päev lõpeb kell 20.00 kokkuvõtete ja aruannete tegemise ning varustuse kontrolliga.
Päeva jooksul teeme umbes 60 testi. Praegu tundub see optimaalne, kuid meil on võimekust seda arvu ka suurendada. Ühe autoga jõuame külastada ca 20 patsienti. Paljuski oleneb see vahemaadest, mis autoga läbida tuleb. Rekord on olnud 150 testi päevas, siis testisime hooldekodu elanikke.
Samas väldime liigset kiirustamist, kuna meie töötajate ja patsientide turvalisus on kõige olulisem. Töötajate tagasiside on seni olnud positiivne, sest nad saavad ise valida töötempo. Olen väga rõõmus, et meil on nii tugev ja töövalmis meeskond, kes on valmis töötama raske ja ohtliku ülesande täitmisel. Nii mõneski mõttes võib neid pidada kangelasteks. Hea on olla abiks ja pakkuda inimestele turvatunnet!
Inimesed, keda kodudes külastame, on olnud erinevas vanuses ja erineva suhtumisega. Enamasti võetakse meid kodudes sõbralikult vastu, harva ollakse veidi tõredad. Proovi võtmine on pisut ebamugav ja seetõttu on selle vajalikkust eriti raske selgitada lastele. Ärevust on samuti palju, seetõttu reageerivad inimesed erinevalt.
Räägi natuke endast
2013/2014 teenisin sõjaväes ja kuna minu jaoks oli operatiivtöö alati atraktiivne olnud, läksin peale seda Ida-Virumaal abipolitseinikuks. Sõjaväes olin parameedik ning juba siis nautisin inimeste abistamist, politseis oli mul sama eesmärk – aidata inimesi. Paralleelselt politseitegevusega õppisin meditsiinikõrgkoolis ning 2014. aastal asusin tööle kiirabis autojuht-parameedikuna. Kuna Tallinnas töötasin juba nii EMO-s kui kiirabis, ei jätkunud enam abipolitseinikuna tegutsemiseks aega. Kiirabis olen töötanud kokku 5 aastat, olnud autojuht, med.õde ja õde-brigaadijuht.
2019. aastal asusin Fertilitases õendusjuhi ametikohale. Minu alluvuses on meditsiiniõed ja sanitarid ning samuti vastutan kirurgia osakonna eest. Mul on väga sõbralik kollektiiv ning mul on meie koostöö osas suured lootused. Kui meie juhataja Ivo Saarma rääkis ideest käivitada brigaadid koduse testimise teenuse osutamiseks, ei olnud mul isegi väiksemat kahtlust selle vajalikkuses. Mul on alati rõõm jagada inimestega teadmisi, suhelda ja areneda ning võtan mis tahes uut väljakutset kui kogemust, mis aitab mul endal edasi areneda.
Mida sa patsientidele soovitaksid?
Praeguses situatsioonis tahaks väga kõigile südamele panna, et jääme ka selles olukorras rahulikuks, paanikaks siiski põhjust ei ole. Ma olen üsna veendunud, et normaalse elu juurde naasmine saab toimuda üsna pea. Samas on siin kõigil oluline roll, et see rutem saabuks, selleks kuulake asjatundjate nõuandeid ja järgige neid! Me tuleme tööle teie heaks, ning teie jääge praegu võimalusel koju meie heaks.
Ilja Škatov
Mobiilsete kodutestimise brigaadide ja logistikaüksuse koordinaator
Kirurgiaosakonna vastutav õde