Naudi suviseid seiklusi ilma putukahammustusteta

Artikkel on ilmunud Viimsi Teatajas
 

Suveajaga kaasnevad sageli putukahammustused, mis võivad meeleolu rikkuda. Fertilitase ambulatooriumi vastutav õde Diana Sillamaa annab ülevaate meie ümber toimetavatest putukatest – mida peaksid nende hammustuste korral teadma ja kuidas käituma. 

Sääsed – need salakavalad vereimejad armastavad sooja ilma ning nende hammustused jätavad endast maha sügelevad punased tursed.

Puugid – sageli leidub neid metsas ja kahjuks ka koduaias. Nad võivad levitada haigusi nagu puukentsefaliit, puukborrelioos ehk Lyme’i tõbi ning erlihhioos. Inimesele võivad nende nakkuste tekitajaid üle kanda mõlemad Eestis levinud puugiliigid: võsapuuk ja laanepuuk.

Mesilased ja herilased – nende nõelamised võivad tekitada kohalikku valu, turset ja allergilisi reaktsioone.

Kärbsed – alates tüütutest viljakärbestest kuni valulike hobukärbesteni võivad need putukad jätta endast sügelevad tursetega hammustused.

Parim viis putukahammustustega tegelemiseks on neid vältida. Siin on mõned ennetavad meetmed, mida igaüks kasutada saab.

Kanna kaitserõivastust. Eelista putukarohketesse piirkondadesse minnes pikkade varrukatega pluusi ja pükse ning suletud jalatseid.

Kasuta putukatõrjevahendit. Müügil on nii keemilised kui ka looduslikud tõrjevahendid. Viimased sisaldavad sageli eeterlike õlisid nagu sidruneukalüpti- või sidrunheinaõli. Keemilised tõrjevahendid pakuvad sageli efektiivsemat putukavastast toimet, ent on potentsiaalselt looduslikest kahjulikumad.

Väldi aktiivseid hammustusaegu. Sääsed on kõige aktiivsemad päikesetõusu ja -loojangu ajal, seega planeeri välitegevused vastavalt.

Loo putukavaba keskkond. Kasuta akendel ja ustel sääsevõrke, paranda pragusid ja väikseid auke ning kõrvalda seisva veega seotud allikad.

Siiski mõnikord, hoolimata parimatest jõupingutustest, leiavad putukad meid üles. Järgnevalt mõned toimingud, mida putukahammustuse korral kohe teha.

Puhasta piirkond. Pese hammustuse koht leige vee ja seebiga, et vähendada nakkusohtu.

Kasuta külmkompressi. Kasuta külma veega niisutatud lappi, et leevendada sügelust ja vähendada turset.

Kasuta käsimüügiravimeid. Kaalu antihistamiinikumidega salvide või kortisoonkreemide kasutamist sügeluse leevendamiseks.

Looduslikud abinõud. Aloe vera geel, jahutavad hooldegeelid võivad pakkuda leevendust ja soodustada paranemist.

Kuigi enamik putukahammustusi on kahjutud ja taanduvad iseenesest, on teatud olukorrad, kus on vaja meditsiinilist sekkumist.

Rasked allergilised reaktsioonid. Kui koged hingamisraskusi, pearinglust või näoturset, otsi kohe meditsiinilist abi.
Nakatumise tunnused. Kui hammustus muutub järjest valusamaks, on puudutades soe või eritab juba mäda, konsulteeri tervishoiutöötajaga.

Puugihammustused. Kui oled puugi poolt hammustatud ja sul esinevad sümptomid nagu palavik, liigesvalu või lööve, võta ühendust oma arstiga.

Putukahammustused võivad olla suvel tüütud, kuid teadmiste ja mõne ennetusabinõu abil saad neid ära hoida. Järgi riietumisnõudeid, kanna putukatõrjevahendit ja tegutse kohe, kui oled saanud hammustada. Ära unusta konsulteerida tervishoiutöötajaga, kui sul on küsimusi või muresid putukahammustuste või nende ravi kohta.