Rasedusaegne rauapuudus puudutab ligi pooli lapseootel naisi

Artikkel on ilmunud ajakirjas Tere, beebi!
 

Rasedusaegne rauapuudus ehk aneemia on kõige levinum tüsistus, mis esineb mingil raseduse perioodil peaaegu pooltel lapseootel naistel. Aneemia tekkimise põhjuseks on asjaolu, et raseduse ajal suureneb naise organismis vere kogus, millega samaaegselt langeb veres hapnikku transportiva hemoglobiini tase. Raseduseelsed rauavarud kuluvad seega ära nii kiirenenud vereloomele kui ka loote kasvu tagamiseks.

Kuna raud on hemoglobiini tähtis koostisosa, ei saa keha rauavaeguse korral toota piisavalt hemoglobiini. Hemoglobiini ülesanne on toimetada hapnikku kopsudest ülejäänud kehasse ning kui rauda on veres vähe, on ka hemoglobiini tase madal. Seetõttu jäävad nii ema keha kui ka lapse keha hapnikupuudusesse,” selgitab erahaigla Fertilitas vastutav ämmaemand Maarja-Liis Stern.

Aneemia põhilised sümptomid on väsimus, naha kahvatus, õhupuudus, südamekloppimine, üldine nõrkus, peavalu ja vähene söögiisu. Rauapuudust aitavad ennetada ning raua taset organismis tõsta tasakaalustatud toitumine, rauarikaste toiduainete tarbimine ning vitamiinid. Rohkelt rauda sisaldavad näiteks punane liha, maks, kala, mereannid, kaunviljad (oad, herned ja läätsed), täisteratooted, maasikad, granaatõunad, pähklid, seemned, spinat ja spargelkapsas.

„Raseduse ajal on aneemia ennetamiseks soovitav kasutada rasedatele mõeldud kompleksvitamiine, mis sisaldavad veidi rauda ja raua imendumist soodustavaid vitamiine, nagu C ja B12,” ütleb Stern, kelle sõnul jälgib ämmaemand raseduse jooksul naise vereanalüüsides hemoglobiinitaset. Rauapuudusest tuleneva hemoglobiini madala tasemega seostatakse beebi väikest sünnikaalu ja riski enneaegselt sünnitada.

Rauasisaldust veres on oluline jälgida ka sünnitusjärgselt

Raseduse ajal loetakse aneemiaks, kui hemoglobiini väärtus langeb esimesel ja kolmandal raseduse trimestril alla 110 g/l, raseduse teisel trimestril alla 105 g/l. Aneemiat ravitakse spetsiaalsete rauapreparaatidega. Kuigi rauapreparaadid on aneemia puhul väga vajalikud, võivad neil olla kõrvaltoimed, näiteks iiveldus, maoärritus ja kõhukinnisus. Kõrvaltoimete tekkimisel tuleb kindlasti konsulteerida oma ämmaemandaga, sest vahel piisab nende leevendamiseks lihtsalt rauapreparaadi vahetamisest. Selleks, et hemoglobiini tase tõusma hakkaks, peab rauapreparaate tarbima regulaarselt pikema perioodi jooksul vastavalt ämmaemanda või naistearsti juhistele.

„Kui hemoglobiin on juba raseduse ajal madal olnud, võivad sünnitusaegne verekaotus ja imetamine hemoglobiini taset veelgi alandada. Sellisel juhul soovitan hemoglobiinitaset jälgida ka pärast sünnitust perearsti juures,” annab Stren nõu.